Roshawn Clarke of Camperdown High wins the Class 1 boys' 400m hurdles in a record 49.50
Roshawn Clarke of Camperdown High wins the Class 1 boys' 400m hurdles in a record 49.50

Roshawn Clarke (400H, C2 boys), Jaydon Hibbert (triple jump, C1 boys) and Dionjah Shaw (discus, C3 girls) were among the record breakers on day 4 (8 April) of the ISSA-Grace Kennedy Boys and Girls Championships – Champs 2022.

Kerrica Hill, who ran 12.89 in the semi-finals of the Class 2 girls’ 100m hurdles, also set a new record. Hill’s mark is also a World U18 best.

DAY 4 CHAMPS 2022 RESULTS FROM FINALS ONLY

BOYS RESULTS

Event 7 Boys 16-19 400 Meter Hurdles CLASS 1 BOYS
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: ISSA
Meet Record: R 49.86 5/14/2021 Javier Brown, Jamaica College
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Roshawn Clarke Camperdown High 49.50R 9
2 Rayon Campbell Kingston College 50.54 7
3 Antonio Forbes Kingston College 51.48 6
4 Jahmani Smith Excelsior High 51.62 5
5 Javaughn Pinnock St. Jago High 52.11 4
6 Javel Fullerton Calabar High 52.16 3
7 Romario Stewart Petersfield High 53.43 2
— Shamer Blake St. Elizabet DNF

Event 20 Boys 14-15 400 Meter Hurdles CLASS 2 BOYS
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: ISSA
Meet Record: R 51.44 3/31/2017 Jeremy Farr, Wolmer’s
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Daniel Wright Excelsior High 52.83 9
2 Zacre Braham Calabar High 53.31 7
3 Jordan Mowatt Kingston College 53.70 6
4 Theo Morgan Edwin Allen High 53.80 5
5 Merrick Richards Kingston College 53.85 4
6 Trevoy Smith Herbert Morr 54.27 3
7 Deandre Gayle Jamaica College 57.48 2
8 Princewell Martin Jamaica College 58.88 1

Event 41 Boys 14-19 2000 Meter Steeplechase OPEN
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: FIRST GLOBAL BANK
Meet Record: R 5:49.46 3/22/2018 Rodgers Aryamanya, KC
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Gianni Henry Kingston College 6:10.78 9
2 Nellie Ambriton Jamaica College 6:25.33 7
3 Jalen Brown St. Jago High 6:30.76 6
4 Adriano Brown Calabar High 6:41.36 5
5 Omarion Davis Jamaica College 6:46.92 4
6 Omar Campbell B.B. Coke High 7:01.29 3
7 Darnel Edwards Kingston College 7:02.61 2
8 Lansford Burke Wolmer’s Boy 7:04.76 1
9 Dontae Hudson Bellefield High 7:05.17
10 Conroy Robinson Wolmer’s Boy 7:08.41
11 Nichalos Mclaren Bellefield High 7:10.43
12 Caballaro Walters St. Jago High 7:12.04
13 Kemar Vernon Charlemont High 7:12.15
14 Nicholas Bartley Charlemont High 7:15.15

Event 35 Boys 10-13 Long Jump CLASS 3 BOYS
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: PUMA
Meet Record: R 6.97m 1996 PAUL THOMPSON, MUNRO
6.00m Q Qualify to final
Name Year School Finals Wind Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Michael-Andre Edwa Jamaica College 6.55m 3.5 9
2 Courtney Kinglock Kingston College 6.18m -0.2 7
3 Deandre Jennings St. Jago High 5.94m 4.6 6
4 Amani Phillips Kingston College 5.89m 1.7 5
5 Tyrece Mickiel Port Antonio High 5.83m 3.8 4
6 Johan-Ramaldo Smyt Muschett High 5.83m 6.0 3
7 Nasir McMorris Campion College 5.82m 3.7 2
8 Kijaun Williams Calabar High 5.70m 2.5 1
9 Patrick Brown St. Jago High 5.47m 2.8
10 Daviko Buchanan Petersfield High 5.44m 4.1
11 Rasheed Downer Calabar High 5.00m 1.9
12 Beando Reid St. Catherine High 4.88m 4.4

Event 11 Boys 16-19 Triple Jump CLASS 1 BOYS
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: GRACEKENNEDY
Meet Record: R 16.39m 3/18/2016 Obrien Wasome, JC
14.00m Q Qualify to final
Name Year School Finals Wind Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Jaydon Hibbert Kingston College 16.66mR -0.2 9
2 Rajaun Ricketts Jamaica College 15.11m -0.5 7
3 Stafon Roach Jamaica College 15.00m -0.3 6
4 Royan Walters Petersfield High 14.89m -0.3 5
5 Ronaldo Andrews Kingston College 14.51m -0.2 4
6 Javar Thomas Calabar High 14.47m -0.6 3
7 Jordae Wilson Cornwall College 14.21m 0.3 2
8 Malique Parkinson Titchfield High 13.70m -0.5 1
9 Nicholloyd Brown Calabar High 13.61m -0.1
10 O Bowen Cornwall College 13.38m -0.4
11 Darnel Nelson Wolmer’s Boy 13.30m -0.9
12 Jamar Reid St. Thomas T 13.24m -0.6

Event 39 Boys 14-19 Pole Vault OPEN
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: KONNEX
Meet Record: R 4.46m 3/31/2011 Xavier Boland, KINGSTON COLLEGE
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Jafar Moore Kingston College 4.00m 9
2 Nicholai Blossom Jamaica College 3.60m 7
3 Mark Phillips Wolmer’s Boy 3.40m 6
4 Leighton Johnson Calabar High 3.30m 5
5 Daniel Campbell Wolmer’s Boy 3.20m 4
6 Lebron James Jamaica College 3.20m 3
7 Courtney Hanchard Kingston College 3.00m 2
8 Julian Francis Calabar High 3.00m 1
9 Lance Lawrence St. Jago High 2.90m
— Noel Patty St. Jago High NH

GIRLS RESULTS

Event 82 Girls 13-19 400 Meter Hurdles OPEN
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Meet Record: R 55.78 3/23/2018 Shiann Salmon, Hydel
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Oneika McAnnuff Hydel High 57.68 9
2 Safhia Hinds St. Jago High 59.33 7
3 Tonyan Beckford Edwin Allen High 1:00.07 6
4 Natasha Fox Edwin Allen High 1:00.12 5
5 Dejona Simpson Excelsior High 1:00.72 4
6 Shackelia Green St. Elizabet 1:00.79 3
7 Gabrielle Matthews The Queen’s School 1:01.69 2
8 Tusandre Dennis St. Catherine High 1:02.09 1

Event 88 Girls 13-19 2000 Meter Steeplechase OPEN
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Meet Record: R 7:01.07 3/28/2012 Desreen Montaque, EDWIN ALLEN HIGH
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Samantha Pryce Holmwood Technical 7:10.52 9
2 Taiefa Gowe Hydel High 7:18.77 7
3 Sushana Johnson Edwin Allen High 7:19.73 6
4 Sanyae Gibson Edwin Allen High 7:22.87 5
5 Jodian Campbell Hydel High 7:47.65 4
6 Brittannia Willis St. Jago High 7:58.27 3
7 Terrica Clarke Holmwood Technical 8:12.38 2 TR14.4.3
8 Shenell Simms The Queen’s School 8:47.13 1
— Crystal Coke The Queen’s School DQ TR14.4

Event 85 Girls 13-19 Triple Jump OPEN
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: PUMA
Meet Record: R 13.52m 3/28/2007 KIMBERLY WILLIAMS, VERE TECHNICAL
12.00m Q Qualify to final
Name Year School Finals Wind Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Serena Cole Edwin Allen High 12.51m -1.0 9
2 Jade-Ann Dawkins St. Jago High 12.39m -0.1 7
3 Sherika Christie Hydel High 12.30m -0.6 6
4 Jo-Anna Pinnock St. Andrew High 12.21m -0.7 5
5 Rhianna Lugg Excelsior High 12.19m 0.3 4
6 Celine Riddle Holmwood Technical 11.94m 0.3 3
7 Shackala Henry Holmwood Technical 11.85m -0.6 2
8 Sabrina Atkinson Hydel High 11.81m -0.3 1
9 Paula-Ann Chambers Edwin Allen High 11.76m 0.2
10 Dayshanae Hall St. Jago High 11.75m +0.0
11 Jade-Ann Smith Excelsior High 11.66m 0.3
12 Zoe Shaw St. Andrew High 11.08m -0.3

Event 50 Girls 17-18 High Jump CLASS 1
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: MAIN EVENTS
Meet Record: R 1.87m 3/29/2019 Lamara Distin, Hydel High
1.60m Q Qualify to final
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Ahshareah Enoe Edwin Allen High 1.76m 9
2 Malaika Cunningham Wolmer’s Gir 1.76m 7
3 Chenessa Davis Excelsior High 1.65m 6
4 Serena Marsh Edwin Allen High 1.60m 5
5 Brishawn Grant Holmwood Technical 1.55m 4
6 Zoe Shaw St. Andrew High 1.55m 3
7 Sheree Wright Manchester High 1.50m 2
8 Kimberlee Bernard St. Elizabet 1.45m 1
9 Alexia Anderson William Knib 1.45m
— Cordaelia Williams St. Mary High NH
— Norma-Lee White St. Thomas T NH

Event 79 Girls 10-12 High Jump CLASS 4
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: GRACE KENNEDY
Meet Record: R 1.67m 3/30/2012 SHIAN SALMON, HYDEL
1.55m Q Qualify to final
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Zavien Bernard Hydel High 1.64m 9
2 Kaira Wright Hydel High 1.55m 7
3 Alexia Williams St. Jago High 1.50m 6
4 Ashley Kentish Wolmer’s Gir 1.50m 5
5 Brihana McCalla St. Catherine High 1.45m 4
6 Tabbrel Williams Alphansus Da 1.45m 3

Event 64 Girls 15-16 Discus Throw CLASS 2
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: KONNEX
WEIGHT: 1kg
Meet Record: R 47.04m 5/12/2021 Cedricka Williams, Holmwood Tec
38.00m Q Qualify to final
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Najhada Seymoure Excelsior High 45.14m 9
2 Shamoyea Morris Edwin Allen High 43.49m 7
3 Victoria Christie Camperdown High 43.09m 6
4 Athilia Pryce Clarendon College 42.40m 5
5 Natassia Burrell Hydel High 39.93m 4
6 Akelia Wilson Hydel High 37.90m 3
7 Maja Henry Immaculate C 37.84m 2
8 Makayla Hardware Wolmer’s Gir 36.91m 1
9 Carla-Kay Brown Clarendon College 36.79m
10 Shamoye Morris Edwin Allen High 35.73m
11 Abbygale West Holmwood Technical 35.09m
12 Briana Wright Denbigh High 33.92m

Event 74 Girls 13-14 Discus Throw CLASS 3
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sponsor: ISSA
WEIGHT: 1kg
Meet Record: R 42.47m 3/29/2019 Cedricka Williams, Holmwood Tec
36.00m Q Qualify to final
Name Year School Finals Points
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Finals
1 Dionjah Shaw Edwin Allen High 43.51mR
2 Rehanna Biggs St. Jago High 41.67m
3 Marla-Kay Lampart Clarendon College 39.72m
4 Regena Case Holmwood Technical 38.98m
5 Kimeka Smith St. Jago High 36.83m
6 Trevisha Parchment Excelsior High 36.34m
7 Shantangelo Willia Denbigh High 35.19m
8 Tanahara Williams Hydel High 34.26m
9 Able Mills St. Catherine High 32.94m
10 Rihanna Facey Hydel High 31.11m
11 Jada Francis Immaculate C 30.21m
12 Danielle Brown-Lyn Alpha Academy 29.06m

________________________________________________________________________
Stay on track with the latest track and field happenings by following Trackalerts.com on Facebook, Twitter and Instagram @trackalerts and YouTube 
trackalertsTV. Please send us a message on WhatsApp at 631-609-9166 or email us at info@trackalerts.com.

Previous articleOrder of Events Schedule | Champs 2022
Next articleChamps 2022 points standings after day 4
Anthony Foster
Anthony Foster is a renowned Jamaican sports journalist, honored twice as the Jamaica sports journalist of the year (in 2004 and 2005). His journalistic achievements are globally recognized. Notably, he authored an award-winning article on Usain Bolt, the iconic 6-time Olympic champion, 11-time World champion, and record holder for the sprint double. This significant piece was published in the Jamaica Gleaner in 2004. Anthony's extensive coverage includes prestigious events such as the Olympic Games in Beijing 2008, London 2012, and Rio 2016. He has also provided coverage for seven (7) World Athletics Championships held between 2007 and 2022, alongside various other international sporting events. Noteworthy mentions comprise his coverage of the 2007 World Cup of cricket and his cherished experience reporting on the 2004 clash between his favorite football team, Argentina, and the USA.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here