Elaine Thompson wins at the Jamaica Trials --- Jubilee Series
Elaine Thompson wins at the Jamaica 2019 Trials

Jamaica Trials 2022 runs off on Thursday (23 June), with all the superstars in action at the National Stadium in Kingston.

Olympic Games double-double champion Elaine Thompson-Herah will run in heat 1 of the women’s 100m. She will face Natasha Morrison and Kiara Grant.

Defending world champion Shelly-Ann Fraser-Pryce will face the starter in heat 2. Briana Williams and Remona Burchell are also in this heat.

Shericka Jackson and Kemba Nelson will be in heat 3, while Kevona Davis and Natalliah Whyte are down for heat 4.

The preliminary round of the men’s 100m will take place earlier in the afternoon, from which the top six will join the seeded 26 in the heats later in the night.
Oblique Seville, Ackeem Blake and Yohan Blake are the leading contenders.

 

Event 64 Men 20+ 100 Meter Dash SENIOR-QUALI
===============================================
Top 6 Advance by Time
Thursday 6/23/2022 – 4:30 PM
Name Age Team
================================================
Heat 1 Prelims
2 Weylon Williams 21 Swept Track
3 Mckish Compton 25 G.C. Foster
4 Jaheim Holloway 21 Swept Track
5 Jayval Wright 20 Vere Technic
6 Kevaun Rattray 25 Central Park
7 Justin Emmanuel 20 Unattached
8 Sage Primus 20 G.C. Foster

Heat 2 Prelims

2 Derrick Francis 20 Mustangs clu
3 Kevon Stone 22 Racers Track
4 Ramone Barnswell 33 Mvp Track &
5 Michael Sharp 24 G.C. Foster
6 Kareem Small 22 Mvp Track &
7 Erico Davis 20 St Catherine
8 Kemar Green 29 Elite Perfor

Heat 3 Prelims
1 Daniel Austin 21 Mvp Track &
2 Samuel Rowe 26 Legacy Athle
3 Rasheed Foster 20 The Mico Uni
4 Rohan Watson 20 Unattached
5 Sanjay Salmon 20 Elite Perfor
6 Noxroy Wright 25 Alabama A&M
7 Mario Williams 27 Mvp Track &
8 Deondre McIntosh 20 Jamaica Coll

Heat 4 Prelims
1 Kasheem Green 24 Mvp Track &
2 Clinton Simmonds 20 Unattached
3 Jevaughn Whyte 21 G.C. Foster
4 Washington Brown 24 G.C. Foster
5 Davian Clarke 21 The Mico Uni
6 Jordan James 21 Unattached
7 Jordaine Nicholas 20 Mvp Track &
8 Tajae Francis 20 Kingston Col

Heat 5 Prelims
1 Romal Sewell 25 Mvp Track &
2 Odain Sommerville 21 Mvp Track &
3 Waseem Williams 25 Elite Perfor
4 Ricquan Graham 20 Wolmer’s Boy
5 Tyreke Wilson 22 Elite Perfor
6 Mazinho Barrett 26 UWI
7 Javon Rawlins 22 G.C. Foster
8 Leo Powell 20 Unattached

Event 13 Girls 19 & Under Javelin Throw Under 20
==============================================
Thursday 6/23/2022 – 4:32 PM
WORLD U20: 63.86m 8/2/2015 YULENMIS AGUILAR, CUB
Nat. Junior: 49.72m 4/6/2015 ISHEKA BINNS
WORLD QUAL: 50.00m
Name Age Team
=========================================
Flight 1 Finals
1 Natalie Albert 18 St Catherine
2 Sheniela Williams 16 Edwin Allen
3 Daina Morrison 19 Excelsior High
4 Teiolla Harvey 17 Excelsior High

Event 28 Girls 19 & Under Triple Jump Under 20
==========================================
Thursday 6/23/2022 – 4:34 PM
WORLD U20: 14.62m 8/25/1996 TEREZA MARINOVA, BUL
Nat. Junior: 13.99m 4/16/1994 LACENA GOLDING-CLARKE
WORLD QUAL: 12.85m
Name Age Team
==========================================
Flight 1 Finals
1 Tawani Murray 17 Petersfield
2 Machaeda Linton 19 St Jago High
3 Rhianna Lugg 16 Excelsior High
4 jade-ann smith 16 Excelsior High
5 Celine Riddle 18 Holmwood tec
6 Kay-Lagay Clarke 16 St Jago High
7 Sherika Christie 17 Hydel High S

Event 48 Women 20+ High Jump SENIOR
==========================================
Thursday 6/23/2022 – 4:36 PM
WORLD RECORD: 2.09m 8/30/1987 STEFKA KOSTADINOVA, BUL
NATIONAL REC: 1.97m 4/15/2022 LAMARA DISTIN
WORLD QUAL: 1.96m
Name Age Team
=============================================
Flight 1 Finals
1 Lamara Distin 22 Texas A&M Un
2 Shantae Foreman 20 Clemson Univ
3 Kimberly Williamson 29 Unattached
4 Ramona Hylton 21 Swept Track
5 Abigail Kwarteng 24 Ghana
6 Daniella Anglin 20 U. of S. Dakota

Event 44 Women 20+ 400 Meter Hurdles SENIOR
===========================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 5:08 PM
WORLD RECORD: 51.46 8/4/2021 SYDNEY MCLAUGHLIN, USA
NATIONAL REC: 52.42 8/20/2009 MELAINE WALKER
WORLD QUAL: 55.40
Name Age Team
===========================================
Heat 1 Prelims
3 Rushell Clayton 29 Elite Perfor
4 Andrenette Knight 25 Hurdle Mecha
5 Shiann Salmon 21 Adidas
6 Yanique Haye-Smith 31 Turks and Ca
7 Kaliese Spencer-Carter 35 Mvp Track &
8 Garriel White 20 Louis State U

Heat 2 Prelims
3 Ronda Whyte 32 Pelicans Tra
4 Janieve Russell 28 Mvp Track &
5 Gianna Woodruff 28 Hurdle Mecha
6 Kimisha Chambers 24 Hurdle Mecha
7 Gabrielle Matthews 20 The Queen’s
8 Abigail Schaaffe 22 Uni. of Minn.

Event 2 Boys 19 & Under 400 Meter Hurdles Under 20
===============================================
8 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 5:25 PM
WORLD U20: 47.85 6/11/2021 SEAN BURRELL, USA
Nat. Junior: 48.81 7/1/2016 JAHEEL HYDE
WORLD QUAL: 53.20
Name Age Team
=========================================
Heat 1 Prelims
2 Sean Gardener 16 Jamaica Coll
3 Javel Fullerton 18 Calabar High
4 Roshawn Clarke 18 Camperdown H
5 Javaughn Pinnock 15 St Jago High
6 Zachary Chamberlain 19 Jamaica Coll
7 Jameli Thomas 18 Overtake Tra

Heat 2 Prelims
2 Montique Griffiths 17 Vere Technic
3 Romario Stewart 17 Petersfield
4 Rayon Campbell 19 Unattached
5 Shamer Blake 16 St. Elizabet
6 Trevoy Smith 15 Herbert Morr
7 Dorian Charles 16 Jamaica Coll

Heat 3 Prelims
2 Jayden Geathers 18 Overtake Tra
3 Roburn Walker 17 Jamaica Coll
4 Antonio Forbes 18 Kingston Col
5 Jahmani Smith 19 Excelsior High
6 Daneil Wright 14 Excelsior High
7 Romaine Campbell 16 Petersfield

Event 45 Men 20+ 400 Meter Hurdles SENIOR
==============================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 5:35 PM
WORLD RECORD: 45.94 8/3/2021 KARSTEN WARHOLM, NOR
NATIONAL REC: 47.60 8/4/1993 WINTHROP GRAHAM
WORLD QUAL: 48.90
Name Age Team
================================================
Heat 1 Prelims
2 Marvin Williams 25 Truefit Atle
3 Devontie Archer 20 Uni. of Arkansas
4 Andre Clarke 30 Puma
5 Kemar Mowatt 27 Adidas
6 Troy Whyte 25 Lincoln Univ
7 Demar Murray 29 Sprintec Tra

Heat 2 Prelims
2 Sean Kalawan 23 Saint August
3 Malik James-King 21 Legacy Athle
4 Jaheel Hyde 25 Swept Track
5 Shawn Rowe 30 Unattached
6 Romel Lewis 34 Unattached
7 Roxroy Cato 34 Lyfestyle At

Event 17 Girls 19 & Under Discus Throw Under 20
==========================================
Thursday 6/23/2022 – 5:40 PM
WORLD U20: 74.40m 9/13/1988 IIKE WYLUDDA, GDR
Nat. Junior: 54.72m 4/28/2016 SHANISE LOVE
WORLD QUAL: 48.50m
Name Age Team
============================================
Flight 1 Finals
1 Georgia Burton 17 St. Elizabet
2 Britannie Johnson 18 Camperdown H
3 Ruth Townsend 18 St Catherine
4 Britannia Johnson 18 Camperdown H
5 Rickea Atkins 17 St Catherine
6 Abigail Martin 18 St Jago High
7 Briana Wright 17 Denbigh High
8 Shamoye Morris 16 Edwin Allen
9 Jada Francis 15 Immaculate C
10 Rochele Solmon 18 Edwin Allen
11 Marlakay Lampart 15 Clarendon Co
12 Cedricka Williams 18 Holmwood tec
13 Najhada Seymoure 15 Excelsior High
14 Damali Williams 18 Edwin Allen
15 Maja Henry 17 Immaculate C
16 Kaylea Demetrius 19 William Knib
17 Shamoyea Morris 16 Edwin Allen
18 Victoria Christie 16 Camperdown H

Event 52 Women 20+ Long Jump SENIOR
==============================================
Thursday 6/23/2022 – 5:41 PM
WORLD RECORD: 7.52m 6/11/1988 GALINA CHISTYAKOVA, URS
NATIONAL REC: 7.16m 5/22/2004 ELVA GOULBOURNE
WORLD QUAL: 6.82m
Name Age Team
==============================================
Flight 1 Finals
1 Velecia Williams 20 Kansas state
2 Melissa Walker 29 Mvp Track &
3 Deborah Acquah 25 Texas A&M Un
4 Shantae Foreman 20 Clemson Univ
5 Tissanna Hickling 24 Ricketts Per
6 Ackelia Smith 20 Uni. of Texas
7 Jodian Stewart 20 Mvp Track &
8 Chanice Porter 26 Unattached
9 Taishia Pryce 24 Shujaa
10 Sashell Walters 20 G.C. Foster

Event 4 Boys 19 & Under 800 Meter Run Under 20
================================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 6:00 PM
WORLD U20: 1:43.76 8/22/2021 EMMANUEL WANYONYI, KEN
Nat. Junior: 1:46.60 8/15/1964 NEVILLE MYTON
WORLD QUAL: 1:51.00
Name Age Team
============================================
Heat 1 Prelims
2 Tyrone Lawson 15 Jamaica Coll
3 Trevon Prince 18 Jamaica Coll
4 Adrian Nethersole 18 St. Elizabet
5 Omarion Davis 18 Jamaica Coll
6 Barrain Smith 17 St. Elizabet
7 Daniel Barton 16 Vere Technic
8 Nellie Ambriton 17 Jamaica Coll

Heat 2 Prelims
2 Rasheed Pryce 15 Jamaica Coll
3 Ainsley Brown 14 Port Antonio
4 Tafar-Hi Hinds 18 St Jago High
5 Kemar Davis 19 Ferncourt Hi
6 Rashid Bowen 16 St. Elizabet
7 Rodree Robinson 18 St. Elizabet
8 Oshaine Codling 19 Vere Technic

Event 37 Men 20+ 800 Meter Run SENIOR
===============================================
8 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 6:15 PM
WORLD RECORD: 1:40.90 8/9/2012 DAVID RUDISHA, KEN
NATIONAL REC: 1:45.02 6/10/2022 NAVASKY ANDERSON
WORLD QUAL: 1:45.20
Name Age Team
=============================================
Heat 1 Prelims
2 Akani Slater 24 Sprintec Tra
3 Tarees Rhoden 21 Clemson Univ
4 Navasky Anderson 21 Miss State Uni
5 J’Voughnn Blake 19 Jamaica Coll
6 Chevonne Hall 20 Unattached
7 Keveroy Venson 20 Uni. of Albany
8 Dugion Blackman 21 Hampton Univ
Heat 2 Prelims
1 Brandon Kerr 21 Unattached
2 Demour Cunningham 27 Unattached
3 Dennick Luke 21 G.C. Foster
4 Rajay Hamilton 25 Unattached
5 Kimar Farquharson 20 South plains
6 Handal Roban 20 Jamaica Coll
7 Fabian Campbell 20 CAP
8 Tyrese Reid 21 Miss State Uni

Event 41 Men 20+ 5000 Meter Run SENIOR
=============================================
Thursday 6/23/2022 – 6:30 PM
WORLD RECORD: 12:35.36 8/14/2020 JOSHUA CHEPTEGEI, UGA
NATIONAL REC: 13:20.40 5/2/2015 KEMOY CAMPBELL
WORLD QUAL: 13:13.50
Name Age Team
===============================================
Section 1 Timed Finals
1 Winston Dehaney 32 Pure Love Ru
2 Noel Ellis 20 UWI
3 Nathaniel Wallace 16 St. Elizabet
4 Dwayne Graham 36 Pure Love Ru
5 Andrew Gutzmore 36 Pure Love Ru
6 Ryon Chambers 42 Pure Love Ru
7 Kemar Leslie 34 Pure Love Ru

Event 6 Boys 19 & Under 100 Meter Dash Under 20
===============================================
16 Advance: Top 2 Each Heat plus Next 6 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 7:00 PM
WORLD U20: 9.97 6/13/2014 TRAYVON BROMELL, USA
Nat. Junior: 10.11 4/7/2007 YOHAN BLAKE
WORLD QUAL: 10.60
Name Age Team
================================================
Heat 1 Prelims
1 Peter Daniel 15 Edwin Allen
2 Geomar Russell 16 Green Island
3 Jaheim Jones 17 Camperdown H
4 Jeevan Newby 16 Kingston Col
5 Nickoy Drummond 16 Camperdown H
6 Sajay Campbell 19 St Catherine
7 Adrian Kerr 19 Kingston Col
8 Jason Lewis 17 Camperdown H

Heat 2 Prelims
1 Omario Johnson 19 St. Elizabet
2 Kamal Kessna 16 Calabar High
3 Damor Miller 18 Excelsior High
4 DeAndre Daley 17 Herbert Morr
5 Junior Harris 17 Camperdown H
6 Zachary Cox 14 Cornwall Col
7 Keniel Campbell 17 Ferncourt Hi
8 Mark-Anthony Daley 17 Herbert Morr

Heat 3 Prelims
1 Dante’ Gordon 19 St George’s
2 Raheim Fagan 17 Excelsior Co
3 David Lynch 19 Calabar High
4 Bryan Levell 18 Edwin Allen
5 Javorne Dunkley 16 St. Elizabet
6 Omarion Barrett 17 Steer Town A
7 Nicholas Newby 17 Calabar High
8 Kymani Sterling 19 Uni. of Colorado

Heat 4 Prelims
1 Jelani Brown 15 York Castle
2 Jordan Jarrett 17 Legacy Athle
3 Terrique Stennett 19 Swept Track
4 Bouwahjgie Nkrumie 17 Dr.Speed Tra
5 Rimando Thomas 19 Camperdown H
6 Oshane Blackwood 18 St. Elizabet
7 Jamar Reid 17 Unattached
8 Ayden Stewart 18 Edwin Allen

Heat 5 Prelims
1 Damain Darlington 18 Excelsior High
2 Lavar Berrick 16 Excelsior High
3 Joshua St. Jean 18 Edwin Allen
4 Sandrey Davison 17 St Catherine
5 Tay-shawn Barnes 17 Steer Town A
6 Lenroy Dunkley 16 Legacy Athle
7 Lenford Pinnock 19 St Catherine
8 Tevin Hyman 18 Ferncourt Hi

Event 31 Men 20+ 100 Meter Dash SENIOR Prelims
==========================================
Thursday 6/23/2022 – 7:25 PM
WORLD RECORD: 9.58 8/16/2009 USAIN BOLT, JAM
NATIONAL REC: 9.58 8/16/2009 USAIN BOLT
WORLD QUAL: 10.05
Name Age Team
===========================================
1 Oblique Seville 20 Racers Track
2 Ackeem Blake 20 Titans Track
3 Yohan Blake 31 Titans Track
4 Tyquendo Tracey 29 Swept Track
5 Mario Heslop 22 Unattached
6 Nigel Ellis 25 Mvp Track &
7 Conroy Jones 20 Elite Perfor
8 Jelani Walker 24 Adidas
9 Jazeel Murphy 26 Titans Track
10 Oshane Bailey 33 Sprintec Tra
11 Kemar Bailey-Cole 30 Titans Track
12 Kadrian Goldson 25 G.C. Foster
13 Julian Forte 29 Elite Perfor
14 Kishane Thompson 20 Mvp Track &
15 Delano Dunkley 23 Uni. of Georgia
16 Odaine Mcpherson 22 G.C. Foster
17 Shakur Williams 21 Uni. at Albany
18 Micheal Campbell 24 Mvp Track &
19 Xavier Nairne 22 Uni. of Oregon
20 Anthony Carpenter 22 Legacy Athle
21 Javoy Tucker 24 Mvp Track &
22 Raheem Chambers 25 Mvp Internat
23 Dashinelle Dyer 22 Clemson Univ
24 Tajay Gayle 26 Mvp Track &
25 Alexavier Monfries 20 Grambling st
26 Ashanie Smith 22 Racers Track

Event 30 Women 20+ 100 Meter Dash SENIOR
============================================
16 Advance: Top 3 Each Heat plus Next 4 Best Times
Thursday 6/23/2022 – 7:50 PM
WORLD RECORD: 10.49 7/16/1988 FLORENCE GRIFFITH-JOYNER, USA
NATIONAL REC: 10.54 8/21/2021 ELAINE THOMPSON
WORLD QUAL: 11.15
Name Age Team
==============================================
Heat 1 Prelims
2 Kedisha Dallas 27 Unattached
3 Shockoria Wallace 29 Mvp Track &
4 Elaine Thompson-Herah 28 New Era Trac
5 Natasha Morrison 29 Mvp Track &
6 Kiara Grant 22 Clemson Univ
7 Krystal Sloley 20 Mvp Track &
8 Brandy Hall 20 Edwin Allen

Heat 2 Prelims
1 Najia Hudspeth 24 Puma
2 Michae Harriott 22 G.C. Foster
3 Remona Burchell 30 Sprintec Tra
4 Shelly-Ann Fraser-Pryce 34 Elite Perfor
5 Briana Williams 20 Ato Boldon
6 Dominique Clarke 20 Unattached
7 Jonielle Smith 24 Mvp Internat
8 Jodean Williams 29 Racers Track

Heat 3 Prelims
1 Mickaell Moodie 21 G.C. Foster
2 Shenike Malcolm 20 Mvp Track &
3 Shimayra Williams 27 Elite Perfor
4 Shericka Jackson 27 Mvp Track &
5 Kemba Nelson 21 Uni. of Oregon
6 Kasheika Cameron 23 Mvp Track &
7 Joanne Reid 21 Uni. of Arkansas
8 Wurrie Njadoe 24 Republic of

Heat 4 Prelims
1 Grizell Scarlett 21 Mvp Track &
2 Leyone Smith 21 Vision Track
3 Ashanti Moore 22 Adidas
4 Kevona Davis 20 Uni. of Texas
5 Natalliah Whyte 25 TumbleWeed T
6 Shashalee Forbes 26 Sprintec Tra
7 Christania Williams 27 Unattached
8 Shian Hyde 24 Legacy Athle

_______________________________________________________________
Please help us get to 50,000 subscribers on YouTube by visiting TrackalertsTV at this link to subscribe, like and share our stories … Also follow us and like our social media pages – Facebook, Twitter and Instagram @trackalerts
. Please send us a message on WhatsApp at 631-609-9166 or email us at info@trackalerts.com.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here