Raymond Ekevwo won the men’s 100m at the All African Games in Rabat, Marocco on Tuesday, 27 August.

Ekevwo improved to 9.96 (+1.6m/s wind) to beat Ivory Coast’s favourite Gue Arthur Cisse, who also dipped under 10 seconds with 9.97s. Usheoritse Itsekiri, also of Nigerian, ran a personal best 10.02 for bronze.

Ekevwo previous personal best was 10.02s.

Ivory Coast’s Marie-Josee Ta Lou won the women’s 100m in 11.09, narrowly missed the Games’ record by 0.01s.

Gina Bass of Gambia, 11.13 and Egyptian Basant Hemida, 11.31, both national records, were second and third respectively.

Raymond Ekevwo, right, and Gue Arthur Cisse first and second at All African Games
Raymond Ekevwo, right, and Gue Arthur Cisse first and second at All African Games

Rabat (Morocco), 26-30.8.2019 -All Africa Games-

Men

100m (27) (1.6) 1 Raymond Ekevwo (ngr) 9.96; 2 Gue Arthur Cisse (civ) 9.97; 3 Usheoritse Ese Itsekiri (ngr) 10.02; 4 Josep Paul Amoah (gha) 10.11; 5 Sean Safo-Antwi (gha) 10.18; 6 Chederick Van Wyk (rsa) 10.31; 7 Ebrahima Camara (gam) 10.33; 8 Thandolwenkosi Dlodlo (rsa) 10.33

100m semis (26) s1 1 Ebrahima Camara (gam) 10.27; 2 Gue Arthur Cisse (civ) 10.27; 3 Benjamin Kwaku Azamati (gha) 10.43; 4 Adeseye Akinola Ogunlewe (ngr) 10.45; 5 Sibusiso Bruno Matsenjwa (swz) 10.54; 6 Karabo Mothibi (bot) 10.55; s2 1 Usheoritse Ese Itzekiri (ngr) 10.25; 2 Josep Paul Amoah Gha) 10.36; 3 Thandolwenkosi Dlodlo (rsa) 10.38; 4 Ngoni Methukhela Makusha (zim) 10.54; s3 1 Raymond Ekevwo (ngr) 10.26; 2 Sean Safo-Antwi (gha) 10.41; 3 Chederick Van Wyk (rsa) 10.41; 4 Henricho Bruintjies (rsa) 10.43; 5 Mosito Lehata (les) 10.44

100m prelims (26) h1 1 Chederick Van Wyk (rsa) 10.39; 2 Mosito Lehata (les) 10.47; 3 Keene Charles Motukisi (bot) 10.57; 4 Mehdi Takordmioui (mar) 10.57; h2 1 Thandolwenkosi Dlodlo (rsa) 10.37; 2 Sean Safo-Antwi (gha) 10.51; 3 Ngoni Methukhela Makusha (zim) 10.56; h3 1 Adeseye Akinola Ogunlewe (ngr) 10.36; 2 Dickson Kamungeremu (zim) 10.46; h4 1 Usheoritse Ese Itsekiri (ngr) 10.27; 2 Josep Paul Amoah (gha) 10.28; 3 Gue Arthur Cissé (civ) 10.30; 4 Elie Jonathan Bardottier (mri) 10.44; h5 1 Raymond Ekevwo (ngr) 10.20; 2 Benjamin Kwaku Azamati (gha) 10.32; 3 Sibusiso Bruno Matsenjwa (swz) 10.54; h6 1 Ebrahima Camara (gam) 10.21; 2 Karabo Mothibi (bot) 10.43

400m semis (27) s1 1 Leungo Scotch (bot) 45.52; 2 Ifeanyi Emmanuel Ojeli (ngr) 46.21; 3 Gardeo Isaacs (rsa) 46.52; 4 Va-Sheku Sheriff (sle) 46.66; 5 Joseph Poghisio Loshangar (ken) 46.69; 6 Andile Vincent Lusenga (swz) 46.78; 7 Frederick Mendy (sen) 47.41; 8 Said El Guebbaz (mar) 47.78; s2 1 Ditiro Nzamani (bot= 46.23; 2 Leken Kishoyian Alphas (ken) 46.61; 3 Derrick Mokaleng (rsa) 46.67; 4 Leonard Opiny (uga) 47.56; s3 1 Thapelo Phora (rsa) 45.67; 2 Chidi Anthony Okezie (ngr) 46.20; 3 Afoumba Gilles Anthony (cgo) 46.22; 4 Isaac Makwala (bot) 46.55; 5 Sadam Koumi (sud) 46.63; 6 Cheikh Tidiane Diouf (sen) 46.85; 7 Luchembe Kennedy (zam) 46.98; 8 Modou Lamin Bah (gam) 47.09

400m prelims (26) h1 1 Ditirp Nzamani (bot) 46.42; 2 Leken Kishoyian Alphas (ken) 46.46; 3 Orukpe Joseph Eraiyokan (ngr) 46.94; 4 Gardeo Isaacs (rsa) 47.15; 5 Djakaridia Bamba (mli) 47.98; h2 1 Leungo Scotch (bot) 47.32; 2 Haron Adoli (uga) 47.87; h3 1 Chidi Anthony Okezie (ngr) 46.65; 2 Afoumba Gilles Anthony (cgo) 46.87; 3 Cheikh Tidiane Diouf (sen) 47.39; 4 Modou Lamin Bah (gam) 47.51; 5 Andile Vincent Lusenga (swz) 47.53; 6 Gideon Ernst Narib (nam) 47.68; h4 1 Derrick Mokaleng (rsa) 46.41; 2 Ifeanyi Emmanuel Ojeli (ngr) 46.48; 3 Va-Sheku Sheriff (sle) 46.98; 4 Leonard Opiny (uga) 47.05; 5 Isaac Makwala (bot) 47.48; 6 Leon Tafirenyika (zim) 47.73; h5 1 Thapelo Phora (rsa) 46.83; 2 Luchembe Kennedy (zam) 47.07; 3 Sadam Koumi (sud) 47.58; 4 Alexander Bock (nam) 47.78, h6 1 Joseph Poghisio Loshangar (ken) 47.41; 2 Said El Guebbaz (mar) 47.72

800m semis (27) s1 1 Abel Kipsang Bele (ken) 1.47.91; 2 Mohamed Belbachir (alg) 1.48.12; 3 Mostafa Smaili (mar) 1.48.23; 4 Cornelious Kipkoech Tuwei (ken) 1.48.35; 5 Riadh Chninni (tun) 1.48.43; 6 Eric Nzikwinkunda (bdi) 1.49.14; 7 Hamada Ahmed (egy) 1.50.10; s2 1 Abdessalem Ayouni (tun) 1.48.51; 2 Nabil Oussama (mar) 1.48.76; 3 Tshepiso Masalela (bot) 1.48.92; 4 Nicholas Kiplangat Kipkoech (ken) 1.48.93; 5 Salim Abu Mayanja (uga) 1.49.04; 6 Tshepo Tshite (rsa) 1.49.17; 7 Mouad Zahafi (mar) 1.49.18; 8 Edose Ibadin (ngr) 1.49.37

800m prelims (26) h1 1 Eric Nzikwinkunda (bdi) 1.50.21; 2 Cornelious Kipkoech Tuwei (ken) 1.50.36; 3 Edose Ibadin (ngr) 1.50.46; 4 Semere Mihret (eri) 1.50.54; h2 1 Abdessalem Ayouni (tun) 1.50.05; 2 Tshepo Tshite (rsa) 1.50.12; 3 Mohamed Belbachir (akg) 1.50.23; 4 Nicholas Kiplangat Kipkoech (ken) 1.50.26; 5 MosTafa Smaili (mar) 1.50.29; h3 1 Abel Kipsang Bele (ken) 1.48.34; 2 Nabil Oussma (mar) 1.48.48; 3 Salim Abu Majanya (uga) 1.48.54; 4 Riadh Chninni (tun) 1.48.59; 5 Hamada Ahmed (egy) 1.48.98; h4 Mouad Zahafi (mar) 1.50.27

10.000m (27) 1 Berehanu Wendemu Tsegu (eth) 27.56.81; 2 Aron Teklu (eri) 27.57.79; 3 Jemale Yimer Mekonnen (eth) 27.59.02; 4 Edwin Cheruiyot Soi (ken) 28.05.70; 5 Noel Hitimana (rwa) 28.11.84; 6 Onesphore Nzikwinkunda (bdi) 28.11.90; 7 Abadi Hadis Embaye (eth) 28.27.38; 8 Samuel Kibet (uga) 28.32.89; 9 Awet Ghebrezghiabher (eri) 28.36.30; 10 Jamal Hitrane (mar) 28.48.58; 11 Mande Bushendich (uga) 28.59.66; 12 Dejen Tesfalem Weldu (eri) 29.12.77

110mh (27) -nwi- 1 Amine Bouanani (alg) 13.60; 2 Oyeniyi Ezekiel Abejoye (ngr) 13.90; 3 Louis Francois Mendy (sen) 14.05; 4 Zaza Wellington (lbr) 14.10

110mh prelims (26) -nwi- h1 1 Louis Francois Mendy (sen) 13.70; 2 Amine Bouanani (alg) 13.74; 3 Oyeniyi Ezekiel Abejoye (ngr) 13.93; h2 1 Lyes Mokddel (alg) 13.98; 2 Kemorena Tisang (bot) 14.03; 3 Zaza Wellington (lbr) 14.08

3.000m St (26) 1 Benjamin Kigen (ken) 8.12.39; 2 Getnet Wale Bayabl (eth) 8.14.06; 3 Soufiane El Bakkali (mar) 8.19.45; 4 Takele Nigate Melese (eth) 8.23.48; 5 Boniface Abel Sikowo (uga) 8.28.53; 6 Mohammed Tindouft (mar) 8.33.30; 7 Salem Attiaallah (egy) 8.34.87; 8 Mohamed Ismael Ibrahim (dji) 8.42.59; 9 Tesfaye Diriba Ketema (eth) 8.44.59; 10 Bilal Tabti (alg) 8.45.59

4x100m prelims (27) h1 1 Nigeria (O.O. Egwero; A. Ogunlewe; A. Arowolo; D. Oduduru) 39.15; 2 Gambia (E. Camara; S. Jobe; A. Joof; M. Bah) 39.49; h2 1 Ghana (J. Amoah; B. Azamati; M. Owusu-Antwi; S. Safo-Antwi) 38.80; 2 South Africa (H. Bruintjies; A. Jobodwana; C. Van Wyk; D. Mokaleng) 39.76

TJ (27) -nwi- 1 Hugues Fabrice Zango (bur) 16.88; 2 Yasser Mohammed Triki (alg) 16.71; 3 Jonathan Drack (mri) 16.53; 4 Roger Haitengi (nam) 16.33; 5 Mamadou Cherif Dia (mli) 16.14; 6 Nkwemy Tchomfa Raymond (cmr) 16.03; 7 Mayack Marcel Richard (cmr) 15.99

SP (27) 1 Chukwuebuka Enekwechi (ngr) 21.48; 2 Mohamed Khalifa (egy) 20.85; 3 Mostafa Hassan (egy) 20.74; 4 Ayomidotun Ogundeji (ngr) 20.06; 5 Orazio Cremona (rsa) 20.06; 6 Franck Elemba Owaka (cgo) 19.17; 7 Kayle Blignaut (rsa) 17.98; 8 Bernard Baptiste (mri) 17.88

DT (26) 1 Shehab Ahmed (egy) 59.29; 2 Ayomidotun Kelvin Ogundeji (ngr) 57.82; 3 Elbachi Mbarki (mar) 56.92; 4 Mohamed Mansour (lyb) 56.67; 6 Jonathan Christopher Sophie (mri) 55.88; 7 Ryan Williams (nam) 53.01

Women

100m (27) (-1,2) 1 Marie Josee Ta Lou (civ) 11.09, 2 Gina Bass (gam) 11.13; 3 Basant Hemida (egy) 11.31; 4 Joy Udo-Gabriel (ngr) 11.44; 5 Ngoye Akamabi Natacha (cgo) 11.54; 6 Tebogo Mamathu (rsa) 11.65; 7 Maxmila Imali (ken) 11.69; 8 Aniekeme Alphonsus (ngr) 11.78

100m semis (26) s1 1 Marie Josee Ta Lou (civ) 11.36; 2 Maxmila Imali (ken) 11.71; 3 Hellen Makumba (zam) 11.83; s2 1 Gina Bass (gam) 11.36; 2 Basant Hemida (egy) 11.41; 3 Ngiye Akamabi Natacha 11.71; 4 Aniekeme Alphonsus (ngr) 11.82; s3 1 Joy Udo-Gabriel (ngr) 11.47; 2 Tebogo Mamathu (rsa) 11.63; 3 Fatou Sanneh (gam) 11.84

100m prelims (26) h1 1 Tebogo Mamathu (rsa) 11.55; 2 Persis William-Mensah (gha) 11.76; h2 1 Marie-Josee Ta Lou (civ) 11.48; 2 Aminatou Seyni Moumouni (nig) 11.84; h3 1 Blessing Oghnewresem Okagbare (ngr) 11.53; 3 MAxmila Imali (ken) 11.73; 4 Mariam Bance (bur) 11.76; 5 Claudine Njarasoa (mad) 11.82; h4 1 Joy Udo-Gabriel (ngr) 11.46; 2 Ngoye Akamabi Natacha (cgo) 11.57; 3 Hellen Makumba (zam) 11.75; h5 1 Gina Bass (gam) 11.38; 2 Aniekeme Alphonsus (ngr) 11.67; 3 Gemma Acheampong (gha) 11.83

400m semis (27) s1 1 Galefele Moroko (bot) 51.53; 2 Mary Moraa (ken) 51.75; 3 Patience Okon George (ngr) 51.96; 4 Leni Shida (uga) 51.99, 5 Tjipekapora Herunga (nam) 53.49; 6 Nasiba Nabirye (uga) 53.71; 7 Linda Kageha (ken) 54.12; 8 Marcelle Bouele Bondo (cgo) 54.65; s2 1 Favour Ofili (ngr) 51.94; 2 Grace Obour (gha) 52.14; 3 Beatrice Masilingi (nam) 52.39; 4 Assia Raziki (mar) 53.07; 5 Eman ElBashl (egy) 53.84; 6 Stella Akullu Wonruku (uga) 54.11; 7 Amarachukwu Obi (ngr) 54.93

400m prelims (26) h1 1 Favour Chukwuka Ofili (ngr) 52.20; 2 Grace Obour (gha) 52.53; 3 Tjipekapora Herunga (nam) 53.45; 4 Bouele Bondo Marcelle Cecilia (cog) 54.20; 5 Nasiba Nabirye (uga) 54.30; 6 Saka Souliatou Ajjouolakpe (ben) 54.70; h2 1 Galefele Moroko (bot) 52.70; 2 Stella Akullu Wonruku (uga) 54.99; h3 1 Mary Moraa (ken) 52.31; 2 Leni Shida (uga) 53.31; 3 Assia Raziki (mar) 53.43; 4 Eman El Bashl (egy) 53.68; h4 1 Beatrice Muwaye Masilingi (nam) 53.33; 2 Patience Okon George (ngr) 53.55; 3 Linda Lageha (ken) 54.12; 4 Margaret Vanessa Barrie (sle) 54.39

800m (27) 1 Hirut Meshesha Mero (eth) 2.03.16; 2 Rababe Arafi (mar) 2.03.20; 3 Halima Nakaayi (uga) 2.03.55; 4 Malika Akkaoui (mar) 2.03.78; 5 Halima Hachlaf (mar) 2.03.82; 6 Diribe Welteji Kejelecha (eth) 2.04.20; 7 Noelie Yarigo (ben) 2.04.66; 8 Souhra Ali Mohamed (dji) 2.05.99

800m prelims (26) h1 1 Hirut Meshesha Mero (eth) 2.04.74; 2 Rababe Arafi (mar) 2.04.75; 3 Eglay Nafuna Nalyanya (ken) 2.05.54; h2 1 Diribe Welteji Kejelecha (eth) 2.04.47; 2 Halima Hachlaf (mar) 2.04.58; 3 Naomi Jerop Korir (ken) 2.05.17; 4 Haifa Tarchoun (tun) 2.07.28; 5 Oratile Rose Nowe (bot) 2.08.78; h3 1 Halima Nakaayi (uga) 2.02.44; 2 Malika Akkaoui (mar) 2.03.57; 3 Noelie Yarigo (ben) 2.04.10; 4 Souhra Ali Mohamed 2.05.12; 5 Fireworyini Hailu Gebrezbher (eth) 2.05.73

5.000m (26) 1 Lilian Kasait Rengeruk (ken) 15.33.63; 2 Hawi Feysa Gejia (eth) 15.33.99; 3 Alemitu Tariku Olana (eth) 15.37.15; 4 Sarah Chelangat (uga) 15.38.11; 5 Taye Hayalu Ejegayehu (eth) 15.39.94; 6 Lydia Jeruto Lagat (ken) 15.43.56; 7 Stella Chesang (uga) 15.49.87; 8 Cavaline Nahimana (bdi) 15.57.13; 9 Kaoutar Farkoussi (mar) 15.57.90; 10 Fortunate Chidzivo (zim) 16.08.59

100mh prelims (27) -nwi- h1 1 Tobi Amusan (ngr) 12.69; 2 Rosvitha Okou (civ) 13.63; 3 Sidonie Fiadanantsoa (mad) 13.68; h2 1 Marthe Koala (bur) 13.12; 2 Karel Ziketh (civ) 13.30; 3 Taylon Bieldt (rsa) 13.54; 4 Grace Ayemoba (ngr) 13.59

4x100m prelims (27) h2 Nigeria (J. Udo-Gabriel; B. Okagbare; M. Ntia-Obong; R. Chukwuna) 43.49; 2 Ghana (G. Acheampong; H. Hor; F. Owusu-Agyapong; P. William-Mensah) 44.59

HJ (27) 1 Rose Yeboah (gha) 1.84; 2 Rhizlane Siba (mar) 1.81; 3 Ariyat Dibow Ubang (eth) 1.81; 4 Esther Isah (ngr) 1.78; Doreen Amata (ngr) 1.78; Fatima Alaoui (mar) 1.78

PV (27) 1 Dora Mahfoudhi (tun) 4.31; 2 Fatma ElBendary (egy) 4.10

TJ (26) 1 Grace Chinonyelum Anigbata (ngr) 13.75; 2 Jamaa Chnaik (mar) 13.69; 3 Zinzi Chabangu (rsa) 13.59; 4 Patience Ntshingila (rsa) 13.47; 5 Lerato Sechele (les) 13.24; 6 Gloria Mbaika Mulei (ken) 13.00

HT (27) 1 Laetitia Kimalou Bambara (bur) 65.28; 2 Temilola Olatoke Ogunrinde (ngr) 64.68; 3 Oyesade Adetola Olatoye (ngr) 63.97; 4 Zouina Bouzebra (alg) 63.34; 5 Queen Funmilayo Obisesan (ngr) 61.82; 6 Rawan Barakat (egy) 61.17; 7 Chene Pretorius (rsa) 60.30; 8 Soukaina Zakkour (mar) 59.54

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here