Order of Event          


No.    Time                    PRELIMINARIES
43      9:00 a.m.      4 x 400m High School Boys Open
41      9:35 a.m.      4 x 400m Institution Men
42      9:45 a.m.      4 x 400m High School Girls Open
1    10:14 a.m.     Pole Vault Men- Final
17    10:15 a.m.      4 x 100m High School Boys Class IV
16    10:35 a.m.      4 x 100m High School Boys Class III
 2    10:35 a.m.     High Jump Women – Final
   3    10;35 a.m.     Long Jump Men – Final
15    11:00 a.m.      4 x 100m High School Boys Class II
14    11:30 a.m.      4 x 100m High School Boys Class I
18    11:55 a.m.      4 x 100m Institution Men
20    12:05 p.m.     4 x 100m High School Girls U19
21    12:15 p.m.     4 x 100m High School Girls U17
22    12:25 p.m.     4 x 100m High School Girls U15
23    12.35 p.m.      4 x 100m High School Girls U13
33       1:00 p.m.     Sprint Medley High School Boys Open
34       1:20 p.m.     Sprint Medley High School Girls Open
39       1:30 p.m.     4 x 200m High School Boys Class IV
38       1:40 p.m.     4 x 200m High School Boys Class III
37       2:00 p.m.     4 x 200m High School Boys Class II
36       2:25 p.m.     4 x 200m High School Boys Class I
 4       2:25 p.m.     Long Jump Women – Final
   5       2:25 p.m.     High Jump Men – Final
 35      2:50 p.m.     4 x 200m High School Girls Open

3.30 p.m.      NATIONAL ANTHEM
INVOCATION
ENTERTAINMENT
                  PRESENTATIONS

Event
No.    Time                    FINALS
6     4:00 p.m.      One Mile Open Men
  7     4:10 p.m.      One Mile Open Women
  8     4:20 p.m.      4 x 100m Prep School Boys Under 10
  9     4:31 p.m.      4 x 100m Primary School Boys Under 10
10    4:38 p.m.      4 x 100m Primary School Boys Under 12
11    4:46 p.m.      4 x 100m Prep School Boys Under 12
12    4:56 p.m.      4 x 100m Prep School Girls Under 12
13    5:04 p.m.      4 x 100m Primary School Girls Under 12
14    5:12 p.m.      4 x 100m High School Boys Class I Champ
15    5:20 p.m.      4 x 100m High School Boys Class II Champ
16    5:27 p.m.      4 x 100m High School Boys Class III
17    5:34 p.m.      4 x 100m High School Boys Class IV
18    5:41 p.m.      4 x 100m Institution Men – Championship
19    5:48 p.m.      4 x 100m Institution Women
20    5:55 p.m.      4 x 100m High School Girls U19 – Champ
21    6:02 p.m.      4 x 100m High School Girls U17 – Champ
22    6:09 p.m.      4 x 100m High School Girls U15
23    6:16 p.m.      4 x 100m High School Girls U13
24    6:26 p.m.      4 x 100m Masters Men
25    6:30 p.m.      4 x 100m Special Olympics Men
26    6:37 p.m.      4 x 800m High School Boys Open – Champ
27    6:47 p.m.      4 x 800m High School Girls Open – Champ
28    6:57 p.m.      100m Women Open
29    7:08 p.m.      100m Men Open
30    7:15 p.m.      400m Women Open
31    7:25 p.m.      400m Men Open
32    7:30 p.m.      Sprint Medley Clubs & Institutions Men
33    7:38 p.m.      Sprint Medley High Sch. Boys Open-Champ
34    7:46 p.m.      Spirit Medley High Sch. Girls Open- Champ
35    7:54 p.m.      4 x 200m High School Girls Open – Champ
36    8:02 p.m.       4 x 200m High School Boys Class I – Champ
37    8:10 p.m.      4 x 200 High School Boys Class II – Champ
38    8:18 p.m.      4 x 200m High School Boys Class III
39    8:26 p.m.      4 x 200m High School Boys Class IV
40    8:34 p.m.      4 x 400m Institution Women
41    8:45 p.m.      4 x 400m Institution Men – Championship
42    8:52 p.m.      4 x 400m High School Girls Open – Champ
43    9:00 p.m.      4 x 400m High School Boys Open – Champ

PRESENTATIONS

  • Best Performing High School – Girls – Digicel Prize

– $100,000

  • Best Performing High School – Boys – Digicel Prize

– $100,000

  • Best Overall Performance – Neville “Teddy” McCook

Trophy & Digicel Prize  – $150,000

  • Championship Event Record Breakers – $75,000

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here