Shelly-Ann Fraser-Pryce, Michael Norman and Norah Jeruto impressed at Friday’s (28 May) Doha Diamond League meeting in Qatar.

Fraser-Pryce ran 10.84 to win the women’s 100m, Norman a world-leading 44.27 in the men’s 400m, and Norah Jeruto ran a world-leading 9:00.67 to win the women’s 3,000m steeplechase.

Below is the Full Results of the Doha Diamond League 

Doha Diamond League Results – Suhaim bin Hamad Stadium, Doha (QAT), 28/05/2021                            

Men’s results                        

100 Metres – Men – National Event Wind: +0.9 m/s

  1 OGUNODE Femi QAT 10.00          

  2 YOUSSOUF Mahamat Goubaye CHA 10.26          

  3 BARROW Owaab QAT 10.46          

  4 IBRAHIM Mahmoud Hafiz KSA 10.48          

  5 ÖZER Kayhan TUR 10.48          

  6 KHALID Mahamat Zakaria QAT 10.59          

  7 ZAMZOUN AL-ABSI Saeed Othman QAT 10.60          

  8 OGUNODE Tosin QAT 10.72          

                                 

200 Metres – Men – Diamond Discipline Wind: +0.4 m/s

  1 BEDNAREK Kenneth USA 19.88          

  2 DE GRASSE André CAN 19.89          

  3 BROWN Aaron CAN 20.25          

  4 MATADI Emmanuel LBR 20.45          

  5 GATLIN Justin USA 20.49          

  6 GEMILI Adam GBR 20.58          

  7 CISSÉ Arthur CIV 20.91          

  8 GULIYEV Ramil TUR 21.09          

                                 

400 Metres – Men – Diamond Discipline

  1 NORMAN Michael USA 44.27          

  2 ZAMBRANO Anthony José COL 44.57          

  3 KERLEY Fred USA 44.60          

  4 JAMES Kirani GRN 44.61          

  5 NORWOOD Vernon USA 44.87          

  6 AL YASSIN Mazen Moutan KSA 45.78          

  7 YAHIA IBRAHIM Ammar Ismail QAT 46.10          

  8 BORLÉE Kevin BEL 46.29          

                                 

400 Metres – Men – National Event – Final B

  1 LUCHEMBE Kennedy ZAM 46.29          

  2 JLASSI Mohamed Fares TUN 46.73          

  3 BALTI Rami TUN 47.03          

  4 IBRAHIM ISSAKA Hussein QAT 48.10          

  5 FUTAYNI Ibrahim Mohammed KSA 48.33          

  6 ABDULRAHMAN Mohamed Moussa QAT 48.84          

  7 MOHADJIR Abdel Madjid QAT 48.91          

                                 

800 Metres – Men – Diamond Discipline

  1 KINYAMAL Wyclife KEN 1:43.91          

  2 ROTICH Ferguson Cheruiyot KEN 1:44.45          

  3 ROWDEN Daniel GBR 1:44.60          

  4 TUKA Amel BIH 1:44.76          

  5 BEN Adrián ESP 1:45.10          

  6 TSHITE Tshepo RSA 1:45.54          

  7 HAIRANE Jamal QAT 1:45.87          

  8 HASSAN Abdirahman Saeed QAT 1:45.99          

  9 WEBB Jamie GBR 1:48.60          

   TUWEI Cornelius KEN DNF          

                                 

800 Metres – Men – National Event – Final B

  1 GOUANED Mohamed Ali ALG 1:45.47          

  2 ZAHAFI Mouad MAR 1:46.65          

  3 BALLA Musaeb Abdulrahman QAT 1:47.09          

  4 AYOUNI Abdessalem TUN 1:47.18          

  5 OLMEDO Manuel ESP 1:47.34          

  6 SOWINSKI Erik USA 1:47.40          

  7 MUBARAK Rabi Mohamoud QAT 1:47.56          

  8 ALZOFAIRI Ebrahim KUW 1:47.57          

  9 MAHDI El Hafez QAT 1:50.73          

  10 AL HARBI Khaled Mohamed Jaman KUW 1:53.80          

   BENMAHDI Khaled ALG DNF          

   CHENINI Riadh TUN DNF          

   SMAILI Mostafa MAR DNF          

                                 

1500 Metres – Men – Diamond Discipline

  1 CHERUIYOT Timothy KEN 3:30.48          

  2 MCSWEYN Stewart AUS 3:31.57          

  3 EL BAKKALI Soufiane MAR 3:31.95          

  4 TEFERA Samuel ETH 3:32.52          

  5 BIRGEN Bethwell KEN 3:33.64          

  6 MUSAGALA Ronald UGA 3:35.99          

  7 KIBET Vincent KEN 3:36.15          

  8 AL GARNI Mohamed QAT 3:36.75          

  9 MUSAB Adam Ali QAT 3:36.96          

  10 BERGLUND Kalle SWE 3:37.92          

  11 DRIOUCH Hamza QAT 3:39.89          

  12 RAMSDEN Matthew AUS 3:40.89          

  13 GREGSON Ryan AUS 3:42.93          

   SEIN Timothy KEN DNF          

   SOWINSKI Erik USA DNF          

                                 

400 Metres Hurdles – Men – Diamond Discipline

  1 BENJAMIN Rai USA 47.38          

  2 DOS SANTOS Alison BRA 47.57          

  3 MCMASTER Kyron IVB 47.82          

  4 SAMBA Abderrahman QAT 48.26          

  5 SELMON Kenneth USA 49.03          

  6 COPELLO Yasmani TUR 49.11          

  7 BARR Thomas IRL 49.91          

  8 KENDZIERA David USA 50.39          

                                 

400 Metres Hurdles – Men – National Event – Final B 

  1 OSMAN Ashraf Hussen QAT 49.58          

  2 SHAIB Mohamed SUD 51.16          

  3 ABDALMUJIED Amor Ebed QAT 51.40          

  4 TOUATI Mohamed TUN 52.11          

  5 SAIFELDIN Muhand Khamis QAT 53.06          

   PIRJAHAN Mahdi IRI DNF          

   ABAKAR Doudai Ismail QAT DNS          

                                 

3000 Metres Steeplechase – Men – National Event

  1 KIPSANG Moses Kibet KEN 8:30.01          

  2 BAGHARAB Yaser Salem QAT 8:35.36          

  3 CHEMUTAI Albert UGA 8:41.42          

  4 SIGUENI Hicham MAR 8:55.12          

   BEN ZAHRA Abdelkarim MAR DNF          

   MERZOUGUI Abdelaziz ESP DNF          

   TAKELE Bikila Tadese ETH DNS          

   TINDOUFT Mohamed MAR DNS          

                                 

High Jump – Men – Diamond Discipline

  1 IVANYUK Ilya ANA 2.33          

  2 BARSHIM Mutaz Essa QAT 2.30          

  3 PROTSENKO Andriy UKR 2.27          

  4 STARC Brandon AUS 2.27          

  5 DROUIN Derek CAN 2.24          

  5 WILSON Jamal BAH 2.24          

  7 NEDASEKAU Maksim BLR 2.24          

  8 THOMAS Donald BAH 2.20          

  9 ALAMIN Hamdi QAT 2.15          

  9 CULVER Trey USA 2.15          

                                 

Shot Put – Men – Diamond Discipline

  1 WALSH Tomas NZL 21.63          

  2 MIHALJEVIĆ Filip CRO 21.57          

  3 SINANČEVIĆ Armin SRB 21.88          

  4 HASSAN Mostafa Amr EGY 21.12          

  5 WEIR Zane ITA 20.26          

  6 PEZER Mesud BIH 20.01          

  7 BUKOWIECKI Konrad POL 19.92          

  8 ELEMBA Franck CGO 18.80          

                                 

Women’s results                         

100 Metres – Women – Diamond Discipline Wind: +1.1 m/s

  1 FRASER-PRYCE Shelly-Ann JAM 10.84          

  2 OKAGBARE Blessing NGR 10.90          

  3 OLIVER Javianne USA 11.03          

  4 TA LOU Marie-Josée CIV 11.12          

  5 CUNLIFFE Hannah USA 11.22          

  6 PARKER Kiara USA 11.26          

  7 DEL PONTE Ajla SUI 11.36          

  8 AL SHAMMARI Mudhawi KUW 11.88          

                                 

800 Metres – Women – Diamond Discipline

  1 KIPYEGON Faith KEN 1:58.26          

  2 GOULE Natoya JAM 1:59.70          

  3 ARAFI Rababe MAR 1:59.83          

  4 ALEMU Habitam ETH 2:00.02          

  5 HODGKINSON Keely GBR 2:00.63          

  6 NANYONDO Winnie UGA 2:01.76          

  7 HYNNE Hedda NOR 2:02.47          

  8 GREEN Hanna USA 2:02.71          

   YARIGO Noélie BEN DNF          

                                 

3000 Metres – Women – Diamond Discipline

  1 CHEBET Beatrice KEN 8:27.49          

  2 KIPKEMBOI Margaret Chelimo KEN 8:28.27          

  3 RENGERUK Lilian Kasait KEN 8:28.96          

  4 OBIRI Hellen KEN 8:33.98          

  5 CHELANGAT Sheila KEN 8:36.20          

  6 CAN Yasemin TUR 8:39.47          

  7 FEYSA Hawi ETH 8:39.88          

  8 CHERONO Eva KEN 8:43.67          

  9 SCOTT Dominique RSA 8:51.39          

  10 BUSCOMB Camille NZL 8:58.10          

  11 HILALI Siham MAR 9:03.87          

   CHEBET Winny KEN DNF          

                                 

3000 Metres Steeplechase – Women – Diamond Discipline

  1 JERUTO Norah KEN 9:00.67          

  2 ABEBE Mekides ETH 9:02.52          

  3 YAVI Winfred Mutile BRN 9:02.64          

  4 KIYENG Hyvin KEN 9:07.58          

  5 COBURN Emma USA 9:08.22          

  6 MIŠMAŠ-ZRIMŠEK Maruša SLO 9:16.82          

  7 KRAUSE Gesa Felicitas GER 9:16.89          

  8 CHEMUTAI Peruth UGA 9:22.09          

  9 CHEPNGETICH Rosefline KEN 9:30.80          

  10 BOUZAYANI Marwa TUN 9:32.74          

  11 GEGA Luiza ALB 9:34.20          

  12 GREGSON Genevieve AUS 9:35.27          

  13 TÓTH Lili Anna HUN 9:47.48          

   CHERONO Fancy KEN DNF          

                                 

Pole Vault – Women – Diamond Discipline

  1 NAGEOTTE Katie USA 4.84          

  2 MORRIS Sandi USA 4.84          

  3 BRADSHAW Holly GBR 4.74          

  4 STEFANIDI Katerina GRE 4.74          

  4 ŠUTEJ Tina SLO 4.74          

  6 ZHUK Iryna BLR 4.74          

  7 SIDOROVA Anzhelika ANA 4.64          

  8 BENGTSSON Angelica SWE 4.50          

   NEWMAN Alysha CAN NM          

                                 

Triple Jump – Women – Diamond Discipline

                                  Wind

  1 ROJAS Yulimar VEN 15.15 +2.0

  2 WILLIAMS Kimberly JAM 14.69 +1.6

  3 RICKETTS Shanieka JAM 14.98 +1.2

  4 LAFOND Thea DMA 14.57 +2.4

  5 ORJI Keturah USA 14.37 +1.9

  6 SALADUKHA Olha UKR 14.04 +2.2

  7 CHUAIMAROENG Parinya THA 13.98 +1.8

  8 IBARGUEN Caterine COL 13.86 +1.3

  9 PAPACHRISTOU Paraskevi GRE 13.83 +1.6

  10 RYPAKOVA Olga KAZ 13.58 +0.9

                                 

Discus Throw – Women – Diamond Discipline

  1 PÉREZ Yaimé CUB 63.75          

  2 ALLMAN Valarie USA 65.57          

  3 PERKOVIĆ Sandra CRO 63.60          

  4 VITA Claudine GER 63.06          

  5 CABALLERO Denia CUB 63.00          

  6 TOLJ Marija CRO 60.76          

  7 INSAENG Subenrat THA 58.33          

  8 MÜLLER Nadine GER 57.83          

  9 ASHLEY Whitney USA 53.21   

 

Previous articleRicketts, Williams achieve personal best marks at Doha Diamond League
Next articleFraser-Pryce lights up Doha
blank
Is a two-time Jamaica sports journalist of the year (2004 and 2005) and world-renowned journalist. One of his award-winning articles was on Usain Bolt, 6-time Olympic champion, 11-time World champion and sprint double record holder, was published in the Jamaica Gleaner in 2004. Anthony has covered Olympic Games in Beijing 2008, London 2012 and Rio 2016; Six (6) IAAF World Athletics Championships between 2007 and 2019 and several other international sporting events, including the 2007 World Cup of cricket and his favourite football team, Argentina vs the USA in 2004.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here