Oregon22 - Erik Sowinski - Media Should Mask-Up For Athletes At World Athletics Championships

The order of events and how to watch live streaming coverage and television broadcast on Day 2 at the World Athletics Championships Oregon22 on the campus of the University of Oregon here in Eugene, on Saturday (16).

Live TV broadcast is on CNBC and NBC and streaming coverage will be available on PeacockNBCSports.com, and NBC Sports app. Click here for a complete list of how to watch live in the USA. Read more: How to watch World Athletics Championships 2022 on BBC?

World Athletics YouTube and Facebook channels will stream the championships live in a number of worldwide territories. Canada is covered by CBC, Jamaicans can watch the action on Television Jamaica and 1spotmedia.com and you can also follow live radio coverage on Hitz 92FM in Jamaica. World Athletics Live Radio Stream is available, just click here to listen live and updated commentary.

Live coverage on the second day will start at 10:30 am local time in Oregon / 1:30 pm ET with the qualification rounds of the women’s triple jump which will feature the two-time world champion Yulimar Rojas of Venezuela along with Jamaica world silver medalist in Doha Shanieka Ricketts, who has won eight of her last nine competitions this year.

Morning Session 

12:30pm W Triple Jump( Shanieka Ricketts-JAM; Ackelia Smith-JAM; Kimberly Williams-JAM;Thea LaFond-DMA)

12:35pm W Steeplechase

1:10pm W High Jump( Lamara Distin-JAM; Kimberley Williamson-JAM)

1:25pm M 110H ( Hansle Parchment-JAM; Orlando Bennett-JAM; Rasheed Broadbell-JAM; Grant Holloway-USA; Devon Allen-USA) 

2:00 M Hammer Throw 

2:20 W 10,000m Final 

3:20 M 400H (Kemar Mowatt-JAM; Jaheel Hyde-JAM; Shawn Rowe-JAM; Kyron McMaster-IVB; Rai Benjamin -USA; Alison Dos Santos-BRA; Karsten Warholm -NOR)

Afternoon Session 

7:10pm W 100m ( Fraser-Pryce -JAM; Thompson-Herah -JAM; Shericka Jackson -JAM; Kemba Nelson-JAM; Anthonique Strachan- BAH; Tynia Gaither-BAH; Michelle-Lee Ahye-TTO; Amya Clarke-SKN; Jasmine Abrams-GUY)

8:00pm M 100m semifinals( Oblique Seville-JAM; Yohan Blake-JAM;Ackeem Blake-JAM; Zharnel Hughes-GBR; Andre De Grasse -CAN; Aaron Brown-CAN; Fred Kerley -USA; Trayvon Bromell -USA; Christian Coleman -USA; Marvin Bracy-USA)

8:20pm M Long Jump Finals ( Wayne Pinnock-JAM)

8:25Pm W Shot Put Finals (Danniel-Thomas-Dodd-JAM)

8:30pm M 1500m H

9:05pm W 1500m Semifinals 

9:50pm M 100m Finals 

_______________________________________________________________
Please help us get to 50,000 subscribers on YouTube by visiting TrackalertsTV at this link to subscribe, like and share our stories … Also follow us and like our social media pages – Facebook, Twitter and Instagram @trackalerts
. Please send us a message on WhatsApp at 631-609-9166 or email us at info@trackalerts.com
.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here